Przegląd Wojsk #1: Show Skorupskiego, kontuzja Bielika i polskie bramki w Bundeslidze

Zbliżające się wielkimi krokami tegoroczne Mistrzostwa Europy sprawiają, że coraz większą uwagę skupiamy na  naszych kadrowiczach i ich dokonaniach boiskowych. Tym samym zapraszamy na tygodniowy raport z występów zawodników regularnie powoływanych do reprezentacji Polski oraz kandydatów aspirujących do walki o miejsce w kadrze narodowej. Materiał dotyczy przedziału 29.01.2021 – 1.01.2021.

Anglia

Zaczynając od Premier League byliśmy świadkami dość nieoczekiwanego zdarzenia. Mateusz Klich, który od dłuższego czasu jest niezwykle ważną postacią w taktyce Leeds United, po raz drugi z rzędu usiadł na ławce rezerwowych. Szczęście sprzyjało Polakowi, gdyż już w pierwszej połowie zastąpił kontuzjowanego Rodrigo Moreno. Dzięki temu pomocnik wsparł swoją drużynę i przyczynił się do zwycięstwa Pawi nad Leicester City 1:3. Mniej powodów do radości miał Jan Bednarek. Trapiony kontuzjami w zespole Southampton Ralpha Hassenhuthla uległ Aston Villi 0:1. Czystego konta również nie zachował Łukasz Fabiański, którego West Ham musiał zaakceptować wyższość Liverpoolu. Jakub Moder zwycięską batalię Brighton z Tottenhamem spędził na ławce rezerwowych, a Kamil Grosicki wypadł z łask Sama Allardyce’a – skrzydłowy West Bromwich Albion nie pojawił się w składzie na Fulham.

Bardzo złe wieści docierają do nas z Championship. W 36 minucie meczu Derby County – Bristol City boisko na noszach opuścił Krystian Bielik. Jego zespół w czasie jego nieobecności dowiózł trzypunktowy dorobek, a 87 minut na placu gry spędził Kamil Jóźwiak (wg portalu Whoscored.com nota 7,3). Dzisiaj poznaliśmy diagnozę kontuzji Bielika – zerwane więzadła krzyżowe w kolanie. Dla 23-letniego pomocnika to zapewne koniec marzeń o udziale w tegorocznych Mistrzostwach Europy. Pozostaje nam tylko życzyć dużo zdrowia i szybkiego powrotu do gry. Derby wykorzystało ostatni dzień okna transferowego na załatanie dziury i w ramach wypożyczenia na  Pride Park Stadium trafił Beni Baningime.
Michał Helik zanotował kolejny występ z czystym kontem, a jego Barnsley bezbramkowo zremisowało z Nottingham Forest. Przemysław Płacheta rozegrał 21 minut wchodząc na murawę w drugiej połowie starcia z Middlesbrough zakończonego 0:0. Choć zarówno Cantwell i Buendia ponownie decydują o losach drużyny i wychodzą w pierwszej jedenastce, najbliższy mecz może być szansą dla Płachety. Argentyński pomocnik obejrzał czerwoną kartkę i opuści mecz z Millwall.

Niemcy

Bayern Monachium odniósł okazałe zwycięstwo nad Hoffenheim 4:1, a niemały udział w tejże wygranej miał Robert Lewandowski. Najlepszy strzelec Bundesligi zdobył kolejną bramkę i zanotował niezwykłej urody asystę.

Neuer with incredible saves in dominant FCB win | Bayern – Hoffenheim | 4-1 | Highlights | MD 19 – YouTube

Lewandowski na swoim koncie ma już 24 trafienia i stopniowo zbliża się do słynnego rekordu Gerda Mullera (40 bramek w jednej kampanii). Swój dorobek powiększył także Krzysztof Piątek. Napastnik Herthy Berlin strzelił honorowego gola dla swojej drużyny w przegranym 3:1 spotkaniu z Eintrachtem Frankfurt. Stara Dama mimo porażki może z optymizmem zerkać na przyszłe pojedynki, gdyż ostatniego dnia okienka transferowego poczynili znaczące wzmocnienie – do klubu przybył Sami Khedira.

Rafał Gikiewicz i jego Augsburg ulegli Borussii Dortmund 3:1. Polak trzykrotnie mógł cieszyć się udaną interwencją. Robert Gumny całe spotkanie spędził jako niewykorzystany rezerwowy. Kolejne minuty na murawie zaliczył Bartosz Białek. 19-latek na dwanaście minut zastąpił Wouta Weghorsta w wygranym przez Wolfsburg meczu z Freiburgiem.

Francja

Olympique de Marseille 🇬🇧 🇺🇸 na Twitterze: „Working toward #OMSRFC 🇪🇸 @AlvaroGonzalez_ 🤙 @arekmilik9 🇵🇱 https://t.co/h8C1cui0LK” / Twitter

Wściekli kibice Olympique Marsylii wdarli się na terytorium ośrodka treningowego klubu i podpalili go. Skutkiem tego zdarzenia było odwołanie ligowego spotkania ze Stade Rennes. Zespół Arkadiusza Milika w najbliższym czasie musi przerwać niechlubną passę pięciu kolejnych kolejek bez zwycięstwa.

Włochy

Piątkowy wieczór na Stadio Olimpico di Torino zakończył się remisem Torino z Fiorentiną 1:1. Całe spotkanie w bramce gości rozegrał Bartłomiej Drągowski, natomiast w barwach gospodarzy 65 minut na boisku spędził Karol Linetty. Zdobyty punkt pozwolił ekipie Davide Nicoli utrzymać się nad ze strefą spadkową. “Poza burtą” znajdują się dwie inne drużyny z Polakami w szeregach. Crotone Arkadiusza Recy na własnym stadionie przegrało z Genoą 0:3, a 25-letni wahadłowy zaliczył komplet minut. Sebastian Walukiewicz w barwach Cagliari w 73 minucie wszedł na boisko. Jego zespół również nie popisał się tracąc w doliczonym czasie gry bramkę wyrównującą, którą strzelił Jeremie Boga. Benevento z Kamilem Glikiem w składzie nie było w stanie przezwyciężyć siły Interu Mediolan odnosząc porażkę 4:0. Starcie pomiędzy Sampdorią a Juventusem zakończyło się wiktorią drużyny przyjezdnej. Wojciech Szczęsny zaliczył trzecie czyste konto w obecnym sezonie Serie A, za to Bartosz Bereszyński rozegrał spotkanie w pełnym wymiarze czasowym. Napoli Piotra Zielińskiego odniosło drugie zwycięstwo z rzędu pokonując Parmę 2:0.

Ibrahimovic VS Skorupski – YouTube

Na samym końcu pozostał nam niesamowity Łukasz Skorupski, nad którego występem rozpływa się cała Italia. Bramkarz Bologni zaliczył fantastyczny mecz przeciwko liderowi wloskiej ekstraklasy – AC Milanowi. Polak interweniował ośmiokrotnie przy okazji broniąc rzut karny wykonywany przez Zlatana Ibrahimovicia. Niestety ostatecznie potentat tytułu mistrzowskiego zdołał przełamać się i dwa razy strzelić gola, jednak wysiłek  Łukasza został niezwykle doceniony (między innymi znalazł się w jedenastce tygodnia portalu WhoScored).Takimi występami z pewnością da wyraźny znak walki o miejsce w reprezentacji narodowej.

Grecja

AEK Ateny z Damianem Szymańskim w składzie pokonało OFI Crete na wyjeździe 2:0. 25-letni pomocnik rozegrał pełne 90 minut. Świetny występ zanotował Karol Świderski dla PAOK-u Saloniki. Polak strzelił dwie bramki w wygranym spotkaniu 5:0 z Panetolikosem. W tej chwili Świderski w 19 meczach zdobył 9 bramek i zaliczył 3 asysty.

Holandia

Z czystym kontem swoje spotkanie zakończył Paweł Bochniewicz. Heerenveen bezbramkowo zremisowało na wyjeździe z FC Twente, a środkowy obrońca uzyskał wg WhoScored najlepszą notę w swojej drużynie (7.9).

Portugalia

Paweł Kieszek nie zatrzymał ubiegłorocznego mistrza Portugalii, FC Porto pokonało Rio Ave 2:0.

Rosja

Sebastian Szymański spędził cały mecz towarzyski Dynama Moskwa na ławce rezerwowych.

Szkocja

Patryk Klimala był zaledwie rezerwowym w przegranym spotkaniu Celticu Glasgow z St Mirren.

Turcja

Damian Kądzior wszedł na 12 minut z ławki rezerwowych w spotkaniu Alanyaspor – Sivasspor.